Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠΑ-ΠΚΑ Νότιος Όμιλος 

(15/16-07-2017, Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Οι μελλοντικοί πρωταθλητές του Συλλόγου κατέκτησαν 3 μετάλλια και πολλές διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α' Νοτίου Ομίλου που διοργανώθηκε στη Χαλκίδα το διήμερο 15-16 Ιούλίου. 

 

Ξεχώρισε η μεγάλη εμφάνιση της Βασιλείας Σπύρου στα 1000 μέτρα, η οποία με εξαιρετικό χρόνο 3.00.97 επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

 

Το ταλέντο του Μάριου Παπαδάκη, όχι μόνο στις ρίψεις όπου ξεχωρίζει, αλλά και στους δρόμους και τα άλματα του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στο έξαθλο με νέο ατομικό ρεκόρ 3811 βαθμών.

 

Πολύ σταθερός στις κούρσες του φέτος ο Αριστείδης Μεραμβελιωτάκης κέρδισε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στα 300 μέτρα με εμπόδια πετυχαίνοντας χρόνο 42.58 (στον προκριματικό πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ 42.48).

 

Διακρίθηκε η ομάδα 4Χ80 Παμπαίδων, με τους Αντωνακόπουλο, Μεραμβελιωτάκη, Σουλτάτη και Χρυσό, κατακτώντας την 5η θέση με χρόνο 37.55.

 

Ο Νίκος Χρυσός κατάφερε στα 80 μέτρα, στο δυσκολότερο αγώνισμα από πλευράς ανταγωνισμού, να κερδίσει την πέμπτη θέση πραγματοποιώντας δύο εξαιρετικές κούρσες, 9.74 στον τελικό και ατομικό ρεκόρ 9.68 στον προκριματικό.  

 

Πέμπτος ήταν στον τελικό του τριπλούν και ο ταλαντούχος Χρήστος Σουλτάτης με 12.56 (με ευνοϊκό άνεμο 4.2). 

 

Η Αναστασία Φεϊζούλα προκρίθηκε σε δύο τελικούς αλμάτων. Στο μήκος ήταν 8η με 5.18 (ευνοϊκός άνεμος +2.5) και στο ύψος, όπου αγωνίστηκε με ενοχλήσεις, 11η με 1.40 (επίδοση προκριματικού 1.45).

 

Την όγδοη θέση στον τελικό των 3000 μέτρων κατέλαβε ο Δημήτρης Συμεωνίδης σπάζοντας το φράγμα των 10 λεπτών με χρόνο 9.51.39.

 

Την ίδια θέση κατέλαβε και η σκυταλοδρομία 4Χ300 Παγκορασίδων με τις Δαμιανίδου, Φωτοπούλου, Φράγκου και Σπύρου σημειώνοντας χρόνο 3.04.26

 

Δέκατος στον τελικό του μήκος ήταν ο Ανδρέας Αντωνακόπουλος με 5.74 έχοντας πετύχει ατομικό ρεκόρ 5.89 στον προκριματικό αγώνα. 

 

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

 

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ

 

80Μ.

5. ΧΡΥΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  2003  9.74  +1.50  8      (Επίδοση προκριματικού  9.68  +1.00)          

 

600Μ.

22.  ΜΠΑΛΑΛΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ  2003  1.36.32     

                                                  

3000Μ.

8. ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  2002  9.51.39  5

 

300Μ. ΕΜΠ.

3.  ΜΕΡΑΜΒΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ  2002  42.58  10            (επίδοση προκριματικού 42.48)      

                               

ΜΗΚΟΣ

10. ΑΝΤΩΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ  2003  5.74  +0.60  3          (επίδοση προκριματικού 5.89)         

           

ΤΡΙΠΛΟΥΝ

5. ΣΟΥΛΤΑΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ  2002  12.56  +4.20  8                            

 

ΕΞΑΘΛΟ

3. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ  2003  3811  15 (16.36, 5.55, 11.26, 1.53, 39.68, 3:11.47)

 

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4Χ80

5. ΑΝΤΩΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.(2003) - ΜΕΡΑΜΒΕΛΙΩΤΑΚΗΣ Α.(2002)-ΣΟΥΛΤΑΤΗΣ Χ.(2002) - ΧΡΥΣΟΣ Ν.(2003)  37.55  16                                                                         

                     

                             

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

 

1000Μ.

1.  ΣΠΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ  2002  3:00.97  13             

 

300Μ. ΕΜΠ.

23. ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ  2003  54.58                                                 

 

ΥΨΟΣ

11.  ΦΕΙΖΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ  2002  1.40  2    (Επίδοση προκριματικού 1.45)       

17. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΕΙΡΗΝΗ  2003  1.40  

       

ΜΗΚΟΣ

8. ΦΕΙΖΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ  2002  5.18  +2.50  5     

                                                            

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4Χ300

8. ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Ε.(2003) - ΦΡΑΓΚΟΥ Γ.(2002)- ΔΑΜΙΑΝΙΔΟΥ Α.(2002) - ΣΠΥΡΟΥ Β.(2002) 3.04.26 10